Dekoder się zawiesza bo mu gorąco

Router się zawiesza, elektronika się zawiesza – letnich problemów pełnia. Wynalazki na prąd tak mają że się grzeją, jeśli otoczenie też jest ciepłe to zaczynają protestować i zawieszają się.

Co zrobić jak się zawiesza dekoder, router lub inna elektronika?

Po pierwsze sprawdź temperaturę dekodera czy innej elektroniki, zobacz jak ciepłe jest podłoże na którym stoi.

Najprostszym sposobem poprawienia urządzeniom warunków funkcjonowania jest polepszenie wentylacji. Jeśli dekoder, nagrywarka, DVD itd. są zamknięte w szafce to do wyboru mamy otworzenie lub demontaż drzwiczek, oraz pozbawienie szafki tylnej ścianki. Dobrym krokiem jest odsuniecie szafki od ściany na centymetr lub dwa żeby powietrze miało jak cyrkulować.

W wielu przypadkach to nie wystarcza i tak np. mój dekoder Feruson zawiesza się dalej.  Postanowiłem więc powiększyć przestrzeń pomiędzy nim a video na którym stoi. Moim wypróbowanym na dekoderze UPC sposobem na wyższe nóżki jest przyklejenie (do tych fabrycznych) taśmą dwustronną nakrętek od butelek PET. Można szukać czarnych np. od coli zero którą pijam do rumu, albo dowolnych innych. Nakrętki od mleka są niższe ale bardziej stabilne niż te od napojów. W przypadku braku czarnych nakrętek można pomalować widoczne nakrętkonóżki na kolor posiadanej elektroniki, żeby nie psuły estetyki urządzenia.

Oczywiście nie tylko nakrętki od butelek nadają się aby powiększyć dystans nagrzewającego się sprzętu od podłoża. W sumie może to być dowolna podstawka nie ograniczająca przepływu powietrza. W ekstremalnych warunkach wystarczy ordynaryjne postawienie dekodera po skosie ;)

Ostatnio kiedy w biurze router się zawieszał a blat biurka pod nim parzył w rękę, dorobiłem mu nóżki ze spinaczy biurowych bo były pod ręką.

Warto dorobić taki dodatkowy dystans wspomagający wentylację bo poza zawieszaniem się, elektronika z powodu przegrzania szybciej się zużywa. Jeżeli nie chce ci się dorabiać nóżek gdy Ariva się zawiesza, możesz kupić klimatyzację do domu co też powinno rozwiązać problem przegrzewania dekodera :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *